Niewłaściwe żywienie przyczyną chorób cywilizacyjnych

Zależność pomiędzy żywieniem a zdrowiem znana jest od czasów starożytnych. Już Hipokrates zwany ” ojcem medycyny” wysunął tezę, że dieta może chronić przed rozwojem wielu chorób. Współczesny styl życia: niewłaściwe odżywianie, mała aktywność fizyczna, zanieczyszczenie środowiska, stres to wszystko rujnuje nasze narządy wewnętrzne. Dieta uboga w warzywa i owoce a obfitująca w tłuszcz, białą mąkę i cukier stanowi nadmierne obciążenie nie tylko dla przewodu pokarmowego, ale dla wszystkich narządów naszego ciała. Żywność, którą spożywamy na co dzień zawiera coraz więcej chemicznych dodatków. Nawet jeśli bardzo uważamy na to co jemy, to praktycznie nie sposób uniknąć produktów zawierających konserwanty czy sztuczne barwniki.

W naszym ośrodku opracowaliśmy dietę opartą na zdrowych, domowych potrawach z produktów regionalnych, świeżych, niskoprzetworzonych. Warzywa i owoce w większości pochodzą z upraw ekologicznych, gdzie nie używa się chemicznych środków ochrony roślin. Mięso dostarczane jest od gospodarzy, którzy w trakcie produkcji stawiają na jakość, a nie na ilość, zatem nie używają pasz modyfikowanych genetycznie. Wszystkie diety przygotowywane są w naszej nowoczesnej kuchni przez wyspecjalizowany personel, przy użyciu najnowszych technologii gastronomicznych.

Dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz zabiegami w naszym ośrodku pozwoli Państwu poprawić kondycję oraz odzyskać utraconą energię i sprawność fizyczną.

Diety wykonywane w naszym szpitalu

DIETA PODSTAWOWA

W diecie podstawowej dozwolone są wszystkie produkty i potrawy, oraz wszystkie techniki sporządzania posiłków. Różnorodność produktów w diecie daje lepszą możliwość zapewnienia organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak ze względu na zmieniony tryb życia pacjentów leżących w szpitalach wskazane są ograniczenia w diecie potraw ciężko strawnych, wzdymających.

ZAŁOŻENIA DIETY PODSTAWOWEJ:

energia kcal 2000, kJ 8368

białko ogółem g 75 – 80,

białko zwierzęce g 45,

węglowodany przyswajalne g 275,

błonnik pokarmowy g 30 – 40 ,

DIETA ŁATWO STRAWNA

ZASTOSOWANIE I CEL DIETY:

• w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit,

• w nadmiernej podudliwości jelita grubego,

• w nowotworach przewodu pokarmowego,

• w wyrównanych chorobach nerek i dróg moczowych,

• w chorobach infekcyjnych przebiegających z gorączką,

• w zapalnych chorobach płuc i opłucnej o przebiegu ostrym,

• w przewlekłych chorobach układu oddechowego przebiegających z rozedmą,

• w zburzeniach krążenia płucnego ( zawał ),

• w okresach rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych,

• dla chorych leżących, i których dochodzi do zaburzenia pracy przewodu

pokarmowego,

• dla osób w wieku podeszłym.

Celem diety jest dostarczenie choremu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych oraz ograniczenie produktów i potraw ciężko strawnych. Dietę łatwo strawną można zmodyfikować jako:

– dietę łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczu,

– dietę łatwostrawną z ograniczenie substancji pobudzających wydzielanie soku

żołądkowego

– dietę łatwo strawną o zmienionej konsystencji: papkowatą, płynną, płynną

wzmocnioną

– dietę łatwostrawną wysokobiałkową

CHARAKTERYSTYKA DIETY

Dieta ta jest modyfikacją żywienia racjonalnego ludzi zdrowych. Ma szerokie zastosowanie w zakładach leczniczych. Powinna pokryć zapotrzebowanie energetyczne i dostarczyć takiej samej ilości składników pokarmowych, jak dieta podstawowa.

Różnica między żywieniem osób zdrowych, a wymagających diety polega tylko na doborze produktów , które czynią potrawę łatwo przyswajalną. Podstawą tej diety jest ograniczenie, a nawet wykluczenie produktów i potraw tłustych, smażonych, pieczonych w tradycyjny sposób, długo zalegających w żołądku, wzdymających, ostro przyprawionych.

W diecie łatwo strawnej należy ograniczyć podaż błonnika pokarmowego, ale pewna ilość tego składnika jest potrzebna, gdyż wchłania on wodę, rozluźnia masy kałowe i wpływa na ich wydalanie. Błonnik pokarmowy można zredukować lub uczynić go mniej drażniącym przez:

• dobór delikatnych warzyw i dojrzałych owoców,

• obieranie,

• gotowanie,

• przecieranie przez sito i miksowanie produktów,

• podawanie przecierów i soków,

• stosowanie oczyszczonych produktów zbożowych,

• z pieczywa pełnoziarnistego w diecie tej można stosować jedynie chleb pszenny

– graham.

UWAGI TECHNOLOGICZNE

Ważne jest aby potrawy były świeżo przyrządzone, nie przechowywane w lodówce – zmniejsza to możliwość zakażenia bakteryjnego posiłków. Potrawy sporządza się metodą gotowania w wodzie, na parze, w naczyniach bez wody. Można stosować duszenie, obsmażając produkty bez tłuszczu na patelniach do smażenia beztłuszczowego, oraz pieczenia w folii przeźroczystej,w pergaminie w naczyniach ceramicznych, na ruszcie, w piekarniku lub opiekaczu elektrycznym.Smażenie i pieczenie na tłuszczu jest całkowicie wykluczone. Potrawa nasiąknięta tłuszczem jest trudno strawna. Można jedynie smażyć jaja na parze, używając masła lub oleju.Dozwolony tłuszcz to: oleje słonecznikowy, sojowy, kukurydziany, rzepakowy bezerukowy, oliwa z oliwek, masło, miękkie margaryny i słodka śmietanka. Tłuszcze zaleca się podawać do gotowych potraw na surowo. Zupy i sosy zagęszcza się zawiesiną z mąki i mleka lub mąki i śmietanki. Do zaprawiania zup, sosów i warzyw nie stosuje się zasmażek. Warzywa podaje się z wody. Posiłki powinny być doprawione łagodnymi przyprawami dozwolonymi w diecie, atrakcyjnie zestawione – aby pobudzały upośledzone łaknienie.

ZAŁOŻENIA DLA DIETY ŁATWO STRAWNEJ:

energia kcal 2000, kJ 8368

białko ogółem g 75 – 80,

białko zwierzęce g 45,

węglowodany przyswajalne g 275,

błonnik pokarmowy g < 25

Żelazo mg 13,

Wit. A ( ekw. Retinolu) µg 750,

Wit B1 mg 1, 7

Wit B2 mg 2, 0

DIETA UBOGOENERGETYCZNA

ZASTOSOWANIE I CEL DIETY:

Dieta ubogoenergetyczna ma zastosowanie podczas redukcji masy ciała u osób z nadwagą I otyłością. Celem diety jest:

• redukcja masy ciała;

• zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizu;

• utrzymanie dobrego samopoczucia pacjenta;

• ograniczenie uczucia głodu

CHARAKTERYTYKA DIETY:

Dieta powinna być ubogo energetyczna, równocześnie zrównoważona pod względem zawartości składników odżywczych. Dla osób otyłych źródłem energii, obok pożywienia ma być nagromadzona w organizmie tkanka tłuszczowa. W diecie ubogo energetycznej największym ograniczeniom podlegają tłuszcze. Pokrywają one około 25% wartości kalorycznej diety. Dieta nie powinna zawierać mniej niż 100g węglowodanów. W diecie tej powinno być więcej surówek, warzyw gotowanych. Ograniczeniom podlega podaż soli kuchennej.

UWAGI TECHNOLOGICZNE:

W diecie ubogo energetycznej ważny jest nie tylko dobór produktów, ich ilość, lecz także sposób przygotowywania posiłków. Potrawy należy przyrządzać metodą gotowania w małej ilości wody, lub na parze. Mogą też być duszone bez dodatku tłuszczu. Poleca się zupy czyste na wywarach warzywnych. Zastosowanie mają przyprawy przyśpieszające przemianę materii: kminek, kolendra, majeranek, oregano, kurkuma.

ZAŁOŻENIA DIETY:

energia kcal OKOŁO 1000 – 1200 KCAL

białko ogółem 20% – 25%

tłuszcz 25% – 30%

węglowodany przyswajalne 45% – 55%

DIETA Z OGRANICZENIEM ŁATWO PRZYSWAJALNYCH WĘGLOWODANÓW

ZASTOSOWANIE I CEL DIETY:

Dieta ma zastosowanie w cukrzycy w przypadku upośledzonej tolerancji glukozy. Celem diety jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi i poprawa metabolizmu.

CHARAKTERYSTYKA DIETY:

Dieta polega na ograniczeniu lub wykluczeniu z żywienia glukozy, fruktozy, sacharozy (a zatem słodyczy), a zwiększeniu podawani węglowodanów złożonych (skrobi i błonnika pokarmowego).

UWAGI TECHNOLOGICZNE:

W diecie z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów do przyrządzania potraw używa się ograniczoną ilość tłuszczu. Potrawy przygotowuje się poprzez pieczeni, duszenie i gotowanie, z tym że produkty zbożowe i jarzyny nie powinny być rozgotowane.

ZAŁOŻENIA DIETY:

Węglowodany – około 45 – 50%

– cukry łatwo przyswajalne – sacharoza do 5% energii do przyrządzania potraw

– zaleca się spożywanie węglowodanów przyswajalnych powyżej 130g/dobę w postaci

węglowodanów złożoych

– błonnik pokarmowy 20 – 30g/dobę

– sztuczne słodziki można stosować w ilościach dozwolonych przez producenta.

Tłuszcze – około 30 % energii

Tłuszcze zwierzęce podlegają dużym ograniczeniom na korzyść tłuszczom roślinnym.

Cholesterol nie powinien przekraczać 300mg/dobę

Białko – około 15 – 20%

Stosunek białka zwierzęcego do roślinnego powinien wynosić około 50:50