Najnowszy Mammograf Cyfrowy

Szpital SANUS jako jeden z niewielu ośrodków na terenie kraju posiada wysokiej klasy mammograf cyfrowy do wykrywania zmian w piersi ­ Aparat Firmy Ge – Senographe Essenctial z opcją tomosyntezy.

BEZPŁATNE 

badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi dla kobiet w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku.

*Szczegóły oraz zapisy pod numerem telefonu: 722-­300-­630 lub osobiście w naszym Centrum Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu Specjalistycznym SANUS ul. Wojska Polskiego 5 w Stalowej Woli.

 

Rak piersi jest najczęstszym złośliwym nowotworem u kobiet. Dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka. Posiadamy jeden z najnowocześniejszych mammografów w Polsce, który pozwala na wykrycie wczesnych, często przedinwazyjnych zmian nowotworowych w początkowym ich stadium, dając możliwość całkowitego wyleczenia. Cechuje go cyfrowa jakość zdjęć, precyzja badania, możliwość wykonania badań u kobiet już od 35 roku życia. Największą zachorowalność na raka piersi obserwuje się u kobiet w wieku 50­-69 lat, dlatego też ta grupa została objęta bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi. Nie można jednak dać się zwieść tym przedziałom wiekowym. Wzrost zachorowań na raka piersi obserwuje się już po 35 – 40 roku życia. Choroba ma najczęściej agresywny przebieg, wiąże się z dramatem młodych kobiet posiadających jeszcze małe dzieci. Dlatego opracowane przez specjalistów standardy zalecają wykonywanie badań profilaktycznych piersi właśnie od 35­-40 roku życia lub nawet wcześniej, jeśli kobieta jest dziedzicznie obciążona ryzykiem zachorowania na raka piersi oraz u której stwierdzono obecność mutacji genu. Badania te wykonywane są na zasadach komercyjnych, konieczne jest posiadanie skierowania.

Zakres wykonywanych badań:

– mammografia cyfrowa

– mammografia z opcją tomosyntezy – tzw „mammografia ograniczonego kąta”, obrazy tworzone są warstwa po

warstwie, otrzymujemy obraz 3D, około 400 zdjęć cyfrowych. Tomosynteza może być badaniem rozstrzygającym

niejasności po badaniu mammografii cyfrowej. Metoda ta o 30% ­ 40% zwiększa wykrywalność raka piersi w

porównaniu z tradycyjną mammografią.

– mammografia spektralna CESM – z podaniem środka kontrastowego. Dzięki kombinacji obrazu nisko i

wysokoenergetycznego jesteśmy w stanie wyodrębnić wyraźnie rozmieszczenie środka kontrastowego i określić

unaczynienie zmiany chorobowej (np. nowotworowej)

– biopsja stereotaktyczna pod kontrolą mammografii– zabieg polegający na pobraniu przypuszczalnie zmienionych

chorobowo tkanek do badania histopatologicznego.

BADAJMY SIE W KAŻDYM WIEKU – ZYSKAMY PEWNOŚĆ